Hemen Fiyat Al

turkce Turkish Course

As in all the other departments of Eduface Turkish Language Center, the total method as a kind of eclectic method that we apply in the Turkish department’s teaching activities has been proven throughout the world, to be competent and valid.

The aim is to enable the students to achieve the four basic language skills, which are the listening comprehension, reading comprehension,oral and written expression, without neglecting the grammar.

In this way we ensure the students are able to learn equally the six basic skills of language, grammar, reading, listening, dictation, writing and speaking. We closely monitor the world developments in the language teaching area and the newest and most advanced methods are examined and adapted to the teaching of Turkish.

Our courses are designed according to the principles of Common European Framework , communicative and student centered language teaching is aimed in these courses. According to this, our courses and certificates are divided into three parts as A1-A2 (Basic level), B1-B2(Intermediate Level), C1-C2 (Advanced Level). Our instructors either have completed academic degrees or expertised in the field of language teaching.

Eduface Turkish Language Center does not only give Turkish courses to foreigners but also offers some activities which familiarize them with Turkish culture such as city sightseeing, film shows and listening to the music. In this way we aim to introduce the students the culture of the language that they learn and have communicative ability in intercultural context.


turkce Türkçe Kursu

Türkçe programı, okumak, çalışmak amacıyla ya da göç ederek artık Türkiye’de yaşayacak olan yabancı uyruklu vatandaşlara yönelik bir programdır.

Türkçe Kursu Türkçe programımız, başlangıç, orta seviye ve ileri seviye (A-B-C- Seviyeleri) olmak üzere 3 kurdan oluşmaktadır.

İlk aşama (A)'da olan başlangıç seviyesinde, ülkemizde temel ihtiyaçlarını karşılamaya, iletişimlerini geliştirme üzerine eğitim verilir. Bu seviyeyi başarı ile bitiren öğrenciler günlük hayatta basit seviyede cümleler kurabilir, kısa metinler okuyup yazabilir hale gelir. Kendi hakkında bilgiler verebilir, alışveriş yapabilir ve yavaş konuşmaları anlayabilir.

Ayrıca sayılar, günler, haftalar, aylar, renkler, mevsimler ve özel günler ( bayram vb.) gibi basit kullanımları da tamamen öğrenirler.

Orta seviye (B) ’de, başlangıç seviyesinde öğrenilenlere ek olarak kendinizi geliştirip artık daha doğru ifadelerle konuşabilmenize katkı sağlayacak yeni dil bilgisi konularını öğrenmiş olursunuz. Aynı zamanda bol bol alıştırma yaparak pratiklik kazandırmayı sağlayacak çalışmalar yaparsınız.

Orta seviye (B)’de, dil bilgisi kurallarının geri kalan kısmının öğrenilir ve artık çok daha rahat konuşulabilme imkânına sahip olursunuz.

İleri seviye (C)'de, Türkçe öğrenimin son aşamasıdır. Bu aşamaya gelen öğrencilerimiz, daha çok pratik yapacakları bu aşamada diksiyon eğitimini ve dil bilgisi konularında gelişimini tamamlamış olur.

Kompozisyon ve makale yazma, sunum yapma, makale okuma, dinlediğini tamamen anlama, pratik yapma vb. üzerinde yeterliliği arttırmaya yönelik çalışmaların yapıldığı seviyeye ulaşmış olur. Bu seviyeyi başarı ile bitiren öğrenciler Türkçenin gramerini tamamen öğrenirler.